Richard Irving Dodge

Birth: 1827

Death:1895

Richard Irving Dodge was a soldier born in Huntsville, N.C., May 19, 1827; son of James Richard and Susan (Williams) Dodge; grandson of Richard and Ann Sarah (Irving) Dodge, and a lineal descendant from Tristram Dodge, an original settler of Block Island (1661). His grandmother was a sister of Washington Irving. He graduated from the U.S. naval academy in 1848 and served on frontier duty with the 8th regiment in Texas. He was promoted 1st lieutenant, May 3, 1855, and was on recruiting duty from 1856-58. From May, 1858, to Nov. 1, 1860, he was assistant instructor in infantry tactics at the U.S. military academy.

He served through the Civil War where he was promoted captain. May 3, 1861, and took part in the operations on the upper Potomac; in the Manassas campaign, and in the defense of Washington in 1861. He was the mustering and distributing officer at Harrisburg, Pa., Oct. 16 to Dec. 31, 1861; superintendent of volunteer recruiting service and chief mustering and distributing officer for Pennsylvania, at Harrisburg, Jan. 1 to Sept. 30, 1862; of the state of Maryland, Oct. 1, 1862, to Feb. 28, 1863; and of the state of Pennsylvania, March 1 to Dec. 9, 1863.

Later he was lieutenant-colonel on staff and assistant inspector general of the 4th army corps, Jan. 1. to Feb. 21, 1863, and was disbursing officer at Harrisburg, Pa., Dec. 9, 1863, to Sept. 1, 1864. He was promoted major, June 21, 1864, and on Aug. 1, 1864, was appointed to recruiting, mustering and disbursing service in the western division of the state of Pennsylvania. In February, 1865, he was made acting assistant provost-marshal-general at New York city, and on March 30, 1865, was brevetted lieutenant-colonel.

He was mustering and disbursing officer, Albany, N.Y., Jan. 20, 1866, to Jan. 15, 1867, and was afterward assigned to frontier duty in Color"ado, Nebraska, Dakota and Kansas and from July, 1871, to May, 1872, was a member of the board at New York city appointed to perfect a system of army regulations. He was commandant at Fort Dodge, Kan., 187374; was promoted lieutenant-colonel, Oct. 29, 1873, and was subsequently engaged in quelling Indian disturbances on the Western frontiers. He was promoted colonel, June 26, 1882, and was retired. May 19, 1891.

He is the author of: The Black Hills (1876); The Hunting Grounds of the Great West (1877); and Our Wild Indians (1882). He died at Sacket Harbor, N.Y., June 16, 1895.

References:

The Biographical Dictionary of America, Vol. 3 pg. 293

Books & Publications

History of Humanity - History Archive Logo
History of Humanity - History Mysteries Logo
History of Humanity - Ancient Mesopotamia Logo
History of Humanity - Egypt History Logo
History of Humanity - Persian Empire Logo
History of Humanity - Greek History Logo
History of Humanity - Alexander the Great Logo
History of Humanity - Roman History Logo
History of Humanity - Punic Wars Logo
History of Humanity - Golden Age of Piracy Logo
History of Humanity - Revolutionary War Logo
History of Humanity - Mafia History Logo