James Rankin Young

Birth: 1847

Death:1924

James Rankin Young (March 10, 1847 - December 18, 1924) was a Republican member of the U.S. House of Representatives from Pennsylvania. He was the younger brother of fellow journalist John Russell Young. James R. Young was born in Philadelphia, Pennsylvania. He enlisted in the Union Army in June 1863 in the Thirty-second Regiment, Pennsylvania Volunteer Infantry.

He was one of the founders of the Philadelphia Evening Star in 1866. He attended all of the Republican National Conventions from 1864 through 1908. He served as chief of the Washington bureau of the New York Tribune from June 1866 to December 1870. He was chief executive clerk of the United States Senate from December 1873 to March 1879 and again from December 1883 to April 1892. In between he was Chief Clerk of the Department of Justice from September 1882 to December 1883.

He was elected in 1896 as a Republican to the 55th United States Congress. He was the Chairman of the United States House Committee on Expenditures in the War Department in the 57th United States Congress. He became superintendent of the Dead Letter Office of the Post Office Department from 1905 to 1913, and superintendent of the postal savings depository in Philadelphia until 1915. He was a resident of Washington, D.C., until his death. He was interred at Glenwood Cemetery in Washington, D.C.

References:

United States Congress. "James R. Young". Biographical Directory of the United States Congress

History of Humanity - History Archive Logo
History of Humanity - History Mysteries Logo
History of Humanity - Ancient Mesopotamia Logo
History of Humanity - Egypt History Logo
History of Humanity - Persian Empire Logo
History of Humanity - Greek History Logo
History of Humanity - Alexander the Great Logo
History of Humanity - Roman History Logo
History of Humanity - Punic Wars Logo
History of Humanity - Golden Age of Piracy Logo
History of Humanity - Revolutionary War Logo
History of Humanity - Mafia History Logo